söndag, 18 februari 2018 08:36

Öppen föreställning och konsert med WAO

 Föreställningen Tjära människa och konsert med WAO

 

tjära människa wao a3

Tjära människa 

är en enmansföreställning om vissångaren, poeten och människan Vilho Ollikainen, fritt tolkad av folkmusiken Jan Johansson (Känd från JORD, Pajala-Tatawin m m). 

Vilho Akseli Ollikainen levde på jorden 1934-1998. Genom sång, musik, bild, form och poesi liksom genom sin starka personlighet, gav Vilho sin syn på saken. I byn Ullatti, öster om Gällivare, levde, sjöng, kände och tänkte Vilho om existensen, kärleken och mörkret. Om naturen, människans villkor och världens gång. Ofta hemma på kammaren men ibland även på scen tillsammans med folkmusikgruppen JP Nyströms. Vilho efterlämnade en mycket stor mängd visor, ordspråk, bilder, skulpturer, texter och samhällsanalyser på finska, meänkieli och svenska.

Detta har vi tagit intryck och inspirerats av i föreställningen Tjära människa.

Manus: Regina Veräjä och Jan Johansson

Regi: Markus Forsberg  

Medverkande: Jan Johansson

Längd: 50 min

"En människa är jag ock skall så betraktas". Ollikainen Vilho, poet 102 W.

Konsert med WAO 

Folkmusikgruppen WAO har tagit som sin uppgift att sprida visor och dikter av just Vilho Ollikainen. Utrustad med kassettbandspelare och skrivmaskin diktade, tonsatte och liksom bloggade Vilho sina upplevelser och reflektioner decennier innan ordet blogg var uppfunnet. Han skapade ständigt, närmast maniskt, och han använde också konsten som medicin mot sina inre demoner.

Medlemmarna i WAO, som består av musikanter från JP Nyströms, JORD och JPP, har alla på olika sätt inspirerats och berörts av Vilho Ollikainens konstnärsskap och lagom till premiären av Tjära människa i oktober 2014, bildades gruppen som sedan dess turnerar under namnet WAO (Wilho Akseli Ollikainen). I somras kom gruppen ut med sin första CD Maailma on hullu / Världen är galen.

Medverkande:

Göran Eriksson             kontrabas, sång

Markus Falck                tramporgel, durspel

Susanne Rantatalo      sång

Jan Johansson             dragspel, sång

Arto Järvelä                   fiol, kantele, sång

 

Spotify: https://open.spotify.com/artist/0EcwEbCBnynAFKu2bGl2P4

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=bTUavMSYjtM&list=PLhCe2gk07aJrn-MKLBnfBI4O7vt_QWOO

Facebook:  https://www.facebook.com/Wilhoakseliollikainen/

Recension Lira: http://www.lira.se/skivrecension/maailma-on-hullu/